Artroskopia
Pri návšteve lekára s poraneným kolenom, vám lekár spraví RTG snímky, na vylúčenie poškodenia kĺbových kostí. Ďalej vám prešetrí punkciu kolena, pohyblivosť, bolestivosť, príznaky bloku, poškodenia meniskusov a väzov. Ide o to, aby lekár určil čo najpresnejšie diagnostiku. A na toto slúži takzvaná diagnostická artoskopia.
Priebeh
Garancia stanovenia správnej diagnostiky po artroskopie je 100%. Väčšinou sa robí v plnej narkóze. Je mnoho možností, ale najčastejšie to býva tak, že pacient príde 1. deň ráno tak, že má oholené koleno- ca 15 cm pod a nad kolenom a od pol noci nejedol a nepil. Vyzlečie sa a ľahne si na posteľ tak, že má kolená ohnuté o 90 stupňov, ako je vidieť aj na obrázku. Koleno, ktoré vám budú operovať zachytia do držiaka, pričom vás už sestričky napájajú na prístroje, ktoré vám sledujú tep, tlkot srdca a na infúziu. Po krátkej chvíli príde operátor a sestrička vám oznámi že vás idú uspať .
Operácia
Na artroskopiu sa vyrežú dve pól centimetrové diery, cez jednu vojde kamera, cez druhú inštrumenty. Najprv sa koleno prepláchne fyziologickým alebo Rengenovým roztokom. Po krátkej chvíľke lekár určí diagnostiku a rozhodne o ďalšom postupe. V prípade poškodených meniskusov, vám ich vďaka inštrumentom zašije, napraví alebo podľa diagnostiky “opraví”.
Ale ak je roztrhnutý predný alebo zadný skrížený väz, v tom prípade lekár odstráni nadbytočnú časť roztrhnutého väzu a o 3 týždne vám spraví plastiku .
Po operácii
Asi po pól hodinke sa začnete preberať na chodbe, alebo v izbe z narkózy. Môže sa vám točiť trochu hlava, budete sa cítiť zoslabnutý, ale do hodiny sa vám sily pozbierajú. Z osobnej skúsenosti sú bolesti noazaj mierne, rovnako aj opuch je len mierny. na druhý deň vám nohu rozviažu a na dve bodky vám dajú lelkoplast a už by vás mali pustiť domov. Prvé 2 dni by som ešte šetril nohu a chodil na barlách ale potom čo najskôr sa vrátiť k zaťaženiu mierneho života a samozrejme podla pokynov lekára aj k športu….